TEATR RONDO – Matka Mejra i jej dzieci

scenariusz w oparciu o Jakbyś kamień jadła Wojciecha Tochmana oraz Urodziłam się z łopatą Ryszarda Bilskiego:Stanisław Miedziewski, Caryl Swift
reżyseria: Stanisław Miedziewski
wykonanie: Caryl Swift
Premiera: 06.01.2012 r. 

Caryl Swift w monodramie Matka Mejra i jej dzieciwciela się w postać tytułowej Mejry. Tekst powstał na podstawie reporterskich relacji Wojciecha Tochmana (Jakbyś kamień jadła) i Ryszarda Bilskiego (Urodziłam się z łopatą), dotyczących masakr popełnionych w imię „czystek etnicznych” podczas wojny na Bałkanach w latach 1992-95. Inspiracją dla spektaklu była postać dr Ewy Klonowskiej, urodzonej we Wrocławiu, jednej z najwybitniejszych przedstawicielek medycyny sądowej na świecie. Dr Klonowska od ponad 15 lat pracuje przy ekshumacji szczątek ofiar wojny na Bałkanach. Jest ona kluczem do połączenia zmarłych z żywymi. Tytułowa Matka Mejra, muzułmanka z Bośni, która w roku 1992 straciła podczas wojny syna i jej córkę, towarzyszy doktor Ewie z codzienną pomocą, nacechowaną jednak permanentnym oczekiwaniem na odnalezienie szkieletów swoich najbliższych. Monodram Matka Mejra i jej dzieci rzuca światło na heroiczną „walkę z żywymi o prawa zmarłych”. Traktuje o naszej bezgranicznej pamięci o najbliższych, ale też o potrzebie złożenia ich w grobie i uwolnieniu się od żałoby. Spektakl ten jest wołaniem o sprawiedliwość wobec niewinnych, wobec ofiar i zapomnianych. Mówi o okrucieństwach popełnianych dawniej i obecnie na całym świecie, a nam żyjącym we Wspólnej Europie, przypomina też o demonach kryjących się w dziejach naszego kontynentu.

Caryl Swift – urodzona w Farnborough (Wielka Brytania), aktorka, tłumaczka, animator kultury, od ponad dwudziestu lat mieszka w Polsce. W 1985 r. ukończyła Uniwersytet Walijski w Aberystwyth (aktorstwo i reżyseria). Od początku lat 90’ współpracuje z reż. Stanisławem Miedziewskim (Słupski Ośrodek Teatralny Rondo, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, Kompania Banda Oszustów). W latach 2005-2007 aktorka i asystent reżysera w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu. Zdobyła wiele nagród za działalność aktorską m.in. na Festiwalu Teatru Jednego Aktora w Toruniu, Ogólnopolskim Przeglądzie Kontrapunkt w Szczecinie, nagrodę specjalną jury 44.Kaliskich Spotkań Teatralnych (2004), Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu. Zrealizowała monodramy: Kalamarapaksa, Ćma, Matka Mejra i jej dzieci.

Stanisław Miedziewski – absolwent reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Odbył staż w Teatrze B.Brechta w Berliner Ensamble. Przez kilka sezonów pracował w Teatrze Miejskim w Toruniu, gdzie współpracował z Markiem Okopińskim. Od 1976 r. związany z Teatrem Rondo w Słupsku. Jego przedstawienia były wielokrotnie nagradzane na ogólnopolskich i zagranicznych festiwalach teatralnych (Lublin, Wrocław, Edynburg, Moskwa, Praga).