ABSOLWENCI WYDZIAŁU TEATRU TAŃCA PWST W KRAKOWIE – Meblościanka

autorzy: Paulina Danecka, Tomasz Jękot
reżyseria: Błażej Peszek
scenografia: Szymon Durek
muzyka: Michał Paduch
aktorzy: Natalia Dinges, Paulina Giwer, Magdalena Fejdasz, Paulina Jóźwicka, Jakub Krawczyk, Robert Wasiewicz
Premiera: 16.03.2013 r. na scenie Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie

Meblościanka to inicjatywa sześciorga absolwentów PWST w Krakowie Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Tekst napisali młodzi dramaturdzy Paulina Danecka i Tomasz Jękot. Reżyserii podjął się Błażej Peszek. Naszym celem było stworzenie pełnowymiarowej profesjonalnej produkcji zarówno pod względem artystycznym jak i organizacyjnym, którą będziemy mogli prezentować na scenach teatralnych w Polsce. Wychodząc naprzeciw obecnej sytuacji polityczno-ekonomicznej teatru realizujemy własny autorski spektakl korzystając z wiedzy i doświadczenia wyniesionego ze szkoły, międzynarodowych projektów, pracy w zawodowym teatrze oraz filmie.

Meblościanka to surrealistyczna opowieść o duchach uwięzionych „gdzieś pomiędzy”. O duchach które poszukują spokoju, rozwiązania i odpowiedzi. Jak tytułowy mebel, spektakl zawiera wiele półek a na każdej inny problem. Sięgając po jeden z nich poruszamy następny przy czym, jak to przy meblościankach, z półki obok już lecą dwa kolejne. „Częstym zjawiskiem było to, iż u znajomych widziało się ten sam model meblościanki, jaki miało się we własnym mieszkaniu. Było to spowodowane tym, że zwykle w sklepie było do wyboru tylko kilka wzorów, a okres oczekiwania na inne był tak wydłużony, że nieopłacalnym było czekać”. Do podjęcia dialogu o współczesnych problemach, zestawione są tu znaki przeszłości i teraźniejszości. Trzymane w jednej szafce stają się przedmiotem kłótni, nieporozumień, jak i ukazują nowe oblicza podejmowanych tematów. PIOSENKARKA, PIROMAN, WRÓŻKA, PISARKA, CZAS oraz MEBLOŚCIANKA próbują „rozliczyć się” z przeszłością, tożsamością i stereotypami. „Meblościanki sprzedawane były zwykle w paczkach”, do samodzielnego montażu. Ponieważ elementy można było zamawiać osobno, dawało to nabywcy sposobność wykazania się inwencją i stworzenie kompozycji innej niż katalogowa”. Symultaniczne sytuacje, niejednoznaczne dialogi i topniejący lód pod stopami opowiadane za pomocą ciała, ruchu, słowa i emocji to MEBLOŚCIANKA współczesnego świata.

Błażej Peszek – aktor, pedagog, absolwent PWST w Krakowie, Aktor Teatru im.J.Słowackiego w Krakowie (1994-1999), Teatru Nowego w Łodzi (1999-2003). Na stałe związany z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie. Wykładowca PWST Kraków na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Miłośnik kickboxingu, który intensywnie uprawia.

Paulina Danecka – poetka, dramatopisarka, slamerka. Studiowała animację kultury, intermedia, polonistykę, dramaturgię. Autorka tomików Wy-ust-danie (2009), Lilith (2011) oraz audiobooka Simulacrum. Recenzentka Nowej Siły Krytycznej Instytutu Teatralnego.

Tomasz Jękot – dramatopisarz, dramaturg.Debiutował w Instytut del Teatre w Barcelonie spektaklem LULU. Love is in the air (2010). Autor tekstów: Shoa Show. Parodia makabryczna i Sen srebrny oziminy wystawianych w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu w 2011 r. oraz Mitologie wystawionym w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Student reżyserii PWST Kraków.