JULIA SZMYT – Polityk. Trailer

scenariusz i reżyseria: Julia Szmyt
występują: Monika Świtaj, Bartłomiej Firlet
scenografia: Paweł Baryła
kostiumy: Klaudia Filipiak
muzyka: Adam Brzozowski
asystentka reżysera: Monika Przespolewska
głosu użyczył: Adam Brzozowski
premiera: 31.01.2017

 Polityk

Matka i Syn – relacja zbudowana na mocnej podstawie ambicji i frustracji.

To opowieść o współczesnej Polsce i o polskim szaleństwie.

Jak wytrenować przyszłego przywódcę – Polityka? Czy wartości prawdziwie patriotyczne da się wpoić w czystej (niezainfekowanej Innymi) formie? Co ma tworzyć zręby narodowej tożsamości i w jakim stopniu można nimi manipulować?

Bycie obywatelem-przewodnikiem to ciągły trening, ciągłe bycie na wizji. Trzeba być zawsze gotowym. Nawet przy zupie, polskiej zupie. Tu każdy gest ma znaczenie. Trzeba mieć się na baczności, inaczej straci się poparcie.

Minimalistyczny w środkach spektakl na podstawie autorskiego scenariusza nasyconego cytatami z polskiej rzeczywistości historycznej i współczesnej.

Przedstawienie zrealizowane pod opieką Mai Kleczewskiej w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

Julia Szmyt – reżyserka, aktorka. Absolwentka kulturoznawstwa UAM w Poznaniu; studentka III roku na Wydziale Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej. Pomysłodawczyni, koordynatorka i prowadząca warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Od lat związana z Fundacją Małym Dom Kultury w Poznaniu i Wydawnictwem Zakamarki.

Monika Świtaj – aktorka. Ukończyła w 1983 r. PWST w Warszawie. Zadebiutowała w Operetce W. Gombrowicza w reż. Macieja Prusa w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. W Teatrze Studio grała m.in. w spektaklach w reż. Jerzego Grzegorzewskiego i Adama Hanuszkiewicza. W latach 1988-90 odbyła studia wokalne w Hochschule fur Musik und darstellende Kunst w Wiedniu i grała w jęz. niemieckim w Wiedniu i Grazu. Po powrocie do Polski, będąc  nadal aktorką Teatru Studio, grała m.in. w przedstawieniach w reż. Jerzego Gruzy, Tomasza Wiśniewskiego, Zbigniewa Brzozy, Piotra Cieślaka.

Barłomiej Firlet – aktor. Ukończył PWST we Wrocławiu. Współpracował z Teatrem Ad Spectatores i Teatrem Współczesnym we Wrocławiu. Na swoim koncie ma ponad 20 ról teatralnych i ponad 50 ról filmowych i telewizyjnych ( m.in. Wojna polsko-ruska X. Żuławskiego, Trzy minuty M. Ślesickiego, Skrzydlate świnie A. Kazejak, Dzikie róże A. Jadowskiej, Dzień kobiet M. Sadowskiej, Hel K. Dębskiej, Ratownicy M. Wrony). Na co dzień występuje w teatrach warszawskich.