KOOPERACJA FLUG – Szczątki

kolaż tekstów Charles’a Baudelaire’a, Edgara Allana Poe, Par’a Lagerkvist’a
adaptacja: własna
konsultacja scenograficzna: Julia Skuratova
muzyka: Urszula Chrzanowska
aktorzy: Izabela Zachowicz, Daniel Lasecki
opieka artystyczna: Wiesław Czołpiński, Agnieszka Makowska
premiera: 13.06.2015 r. Białystok

 Szczątki

Kooperacja Flug to niezależna grupa teatralna, założona w czerwcu 2014 roku z inicjatywy studentów Akademii Teatralnej Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Kooperacja stawia na współpracę między ludźmi, nie posiada więc stałego i zamkniętego zespołu aktorskiego. Jej celem jest poszukiwanie nowych rozwiązań w teatrze dla dzieci jak i w teatrze dla widzów dorosłych. Flug to nie tylko maszyna, która w przeszłości umożliwiała aktorom latanie nad sceną, to także alegoryczne postrzeganie szeroko pojętego teatru ożywionej formy przez samych założycieli grupy.

Szczątki to opowieść o nieodwracalnym zachwianiu równowagi w człowieku i nieuchronnym zmierzaniu ku zepsuciu. To rodzaj groteskowo-demonicznego traktatu, poruszającego problem śmierci i towarzyszące jej oznaki rozkładu. Kobieta i Mężczyzna za pomocą kości, siatek i haków stwarzają świat, w którym piękno zderza się z najciemniejszymi zakamarkami ludzkiej natury. Ten swoisty kult brzydoty inspirowany twórczością Charles’a Baudelaire’a, Edgara Allan Poe i Par’a Lagerkvist’a przypomina nam o istnieniu demona, od którego nie da się uciec, a z którym warto się pogodzić.

„Miłość to coś, co umiera. A gdy umrze, rozkłada się i staje się glebą dla nowej miłości, żyje w niej tajemnym życiem – i w gruncie rzeczy w miłości nie ma śmierci” /Par Lagerkvist Karzeł/