„Księżniczka na opak wywrócona” THE M.A.S.K. / Bielsk Podlaski

Pedro Calderon de la Barca, tłum. Jarosław Marek Rymkiewicz
reżyseria: Mateusz Sacharzewski
scenografia: Zespół
występują: Anna Owerczuk, Grzegorz Zinkiewicz, Ewa Owerczuk, Krzysztof Olejniczak, Martyna Szwed, Kamil Misiuk, Barłomiej Bazyluk, Martyna Szczurzewska, Monika Gliwa, Aleksandra Wyłucka, Natalia Kuderska
premiera: 17.06.2018, Bielsk Podlaski

 

 

Księstwo Parmy, bliżej nieokreślony XVII wiek. Książę Parmy Roberto i Księżniczka Mantui Diana są w sobie szaleńczo zakochani lecz z powodu konfliktu między ich rodami nie mogą być ze sobą (brzmi znajomo? – nic bardziej mylnego). Książę obmyśla więc „genialny plan” uprowadzenia Księżniczki (pamiętajcie to jest KOMEDIA), wcale jej o tym nie mówiąc, a jego wykonanie zleca średnio rozgarniętemu, ale nadrabiającemu wiernością, Lisardo. Proste. Co może pójść nie tak? Bach! – do wora i żyli długo i szczęśliwie… No… Niezupełnie. Plan nieco się komplikuje, gdy zamiast Księżniczki z worka wyłania się służąca, która na dodatek ubzdurała sobie, że jest Księżniczką! Co zainteresowało nas w tej sztuce? Oprócz komediowego wydźwięku posiada ona też drugie dno, pytanie o cel w naszym życiu i czym tak właściwie ono jest. „Czym jest życie? Snem jest we śnie. Czym jest życie? Cieniem lotnym. No to śnijmy, byle ładnie nam się śniło…” – fragment monologu Gilety, podczas którego dla nas na moment czas się zatrzymuje.

The M.A.S.K. zostało założone w Bielsku Podlaskim przy Stowarzyszeniu Kreatywny Bielsk Podlaski    w 2012 roku przez Mateusza Sacharzewskiego (absolwent AT im. A. Zelwerowicza w Warszawie, wydział aktorski). W The M.A.S.K. działa kilka zróżnicowanych wiekowo grup, łącznie ok. 40 osób. Jako grupa studencka na próby zjeżdżamy się z całej Polski, m.in. z Krakowa, Warszawy, Lublina, Białej Podlaskiej. Jako zespół ukochaliśmy sobie komedię, dlatego w tej materii tworzymy większość spektakli. Wierzymy, że dobrą energią trzeba się dzielić oraz, że śmiech to zdrowie. W zespole kierujemy się powiedzeniem naszego szanownego Plakacisty „Jak robić to robić, jak nie robić to nie robić”.