OSTRÓW WLKP. NIEZALEŻNIE OD FORMY – PRZEMO KLIMEK

Szkoda że te dwa festiwale, chociaż tak różne, nakładają się na siebie. Tym bardziej, że scena niezależna niejednokrotnie ma do zaoferowania znacznie więcej niż teatr zawodowy, repertuarowy. W Ostrowie Wielkopolskim w czwartek rozpoczyna się XIV Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych.

Kiedy w Kaliszu na scenach Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego finiszują 53. Kaliskie Spotkania Teatralne w oddalonym o 20 kilometrów Ostrowie Wielkopolskim już po raz czternasty twórcy i miłośnicy sceny offowej spotykają się z okazji Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych. Przez trzy dni (16-18 maja) na kilku ostrowskich scenach zostanie zaprezentowanych 17 różnorodnych przedstawień. Impreza wymyślona przez kilku entuzjastów sceny niezależnej z Ostrowa Wielkopolskiego i od lat organizowana przez Stowarzyszenie Artystyczno-Edukacyjne Pracownia Teatralna słusznie uznawana jest za jeden z najważniejszych krajowych przeglądów tego rodzaju twórczości scenicznej. Artyści chętnie tutaj przyjeżdżają i grają przede wszystkim ze względu na wyjątkową atmosferę, jaką udało się stworzyć twórcom festiwalu i publiczność, która szczelnie wypełnia widownię. Spektakle pokazywane są na scenie Ostrowskiego Centrum Kultury oraz w Forum Synagoga, czyli doskonale odrestaurowanej zabytkowej ostrowskiej synagodze. W tym roku jeden ze spektakli zostanie zaprezentowany także w galerii handlowej a warto przypomnieć, że przed laty – kiedy synagoga była remontowana – organizatorzy chwilowo przenieśli festiwal na pod ostrowskie lotnisko.

Pomysłodawcy przeglądu, czyli: Teresa Burkietowicz, Iwona Kupczyk i Janusz Górecki tworzący dyrektoriat XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Niezależnych mają ambicję prezentowania w formie ogólnopolskiego konkursu najciekawszych osiągnięć teatru niezależnego. W tym roku do Ostrowa Wielkopolskiego przyjeżdża ponad 100 twórców i aktorów z całej Polski, żeby przedstawić ostrowskiej publiczności kilkanaście spektakli. Formuła artystyczna przeglądu jest szeroka – ostrowska impreza stanowić ma forum dyskusyjne pomiędzy klasyczną tradycją teatralną a nowoczesnymi kierunkami estetycznymi i nowymi środkami wypowiedzi. Festiwal pokaże różnorodne formy teatralnej wypowiedzi: teatr dramatyczny, teatr muzyczny, teatr tańca i monodram.

 

Przemo Klimek

Materiał własny

 

15-05-2013

Źródło: e-teatr.pl