STOWARZYSZENIE TEATRALNE BADÓW – Błazen Pana Boga Dario Fo

tłum. Agnieszka Skibińska
adaptacja i reżyseria: Piotr Bikont
scenografia: Aleksander Janicki
muzyka: własna
aktorzy: Joanna Fidler- Sierzputowska, Paweł Pabisiak
Premiera: 01.05.2012 r 

Błazen Pana Boga to wersja żywota świętego Franciszka, pióra Daria Fo. Świętego z Asyżu włoski noblista przedstawia przede wszystkim jako patrona adeptów sztuki aktorskiej, który służy Panu nie tylko jako budowniczy remontujący zniszczone kościoły (jest patronem także robotników), ale i zarazem jako komediant, krzewiąc słowo boże za pomocą języka teatru.

Stylistyka przedstawienia odwołuje się do tradycji średniowiecznego teatru ludowego, przede wszystkim włoskiego. Dwoje aktorów przedstawia wybrane epizody z życia świętego, wcielając się w szereg rozmaitych postaci. Środki, jakich używają są bardzo proste, jednak sugestywnie odwołują się do wyobraźni widza. Widzowie mogą się spodziewać wesołej zabawy okraszonej salwami śmiechu, trochę wzruszeń, ale też zarazem refleksji nad skomplikowanym światem wartości.

Piotr Bikont – ukończył studia na Wydziale Reżyserii PWSFiT; reżyser teatralny, twórca filmów dokumentalnych, dziennikarz, publicysta, autor książek o tematyce kulinarnej. Karierę teatralną rozpoczął w Teatrze Studyjnym w Łodzi, gdzie wyreżyserował spektakl Architekt i cesarz Asyrii na podstawie sztuki Fernando Arrabala, a w 1997 Inne miejsca Harolda Pintera. Reżyserował m.in. w Teatrze Nowym i w Teatrze Lalek Arlekin w Łodzi, w Teatrze im.Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrze Śląskim w Katowicach a także od 2001 r.na scenie Stowarzyszenia Teatralnego Badów (Gargantua i Pantaqruel i Don Juan według Topora).

Joanna Fidler- Sierzputowska – aktorka. Pracowała m.in. w teatrach: Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (1991-93), Starym Teatrze w Krakowie (1995-96), Teatrze STU w Krakowie (1997-99,2005) Teatrze im.Solskiego w Tarnowie (1997-2001), Teatrze Nowym w Łodzi (2002-2003), Laboratorium Dramatu w Warszawie (2005-2008). Od 2005 r. współpracuje ze Stowarzyszeniem Teatralnym Badów.

Paweł Pabisiak – aktor, ukończył PWST we Wrocławiu. Pracował m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie, Teatrze Nowym w Łodzi, Scenie Prapremier InVitro w Lublinie, Teatrze na Woli w Warszawie, Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie.