STUDENCI I ABSOLWENCI WYDZIAŁU TEATRU TAŃCA W BYTOMIU – Profanum

reżyseria: Kamil Wawrzuta
choreografia: Kamil Wawrzuta wraz z wykonawcami
występują: Natalia Dinges, Paulina Jóźwicka, Jan Lorys, Krystian Łysoń, Paweł Zaufal
scenografia: Anna Wojtecka
premiera: 8.11.2013 r. w Warszawskiej Operze Kameralnej w ramach programu Scena młodych 

WYDZIAL-TEATRU-TANCA-W-BYTOMIU-PWST-W-KRAKOWIE

Profanum jest światem tego co ludzkie, tego co się wydarza w naszym zwyczajnym życiu. W tej scenicznej historii człowiek jawi się jako istota samotna – zagubiona w świecie, zagubiona w sobie samej. Owa samotność to coś, na co jesteśmy niejako skazani. Nikt przecież nie może przeniknąć do wnętrza naszego umysłu; zawsze pozostaje jakiś obszar tylko dla nas, do którego nikt nie ma dostępu – ta najbardziej intymna część nas samych. To świat naszych wspomnień, naszych radości i naszych upadków. Również świat naszego prywatnego własnego szaleństwa.

Drugi człowiek jest szansą przełamania owej samotności, stykając się z sobą wchodzimy w różne relacje – pojawiają się uczucia przyjaźni, miłości, kontakt fizyczny, ale także złość, nienawiść, przemoc. Balansujemy na granicy pomiędzy miłością i potrzebą bliskości a okrucieństwem będącym częścią naszej zwierzęcej natury, a więc nas samych. Profanum to w końcu idea, która sytuuje nas w opozycji do sfery sacrum. Zwyczajność ludzkiego życia zderza się ze świętością. To próba poszukiwania czegoś ponad naszym życiem, czegoś ponad naszą „marną” egzystencją. Jest poszukiwaniem czegoś, co może nadać naszemu życiu sens.

Spektakl wyreżyserował Kamil Wawrzuta – tancerz, aktor, absolwent Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.