TEATR BRAMA – Fakeryzm

tekst: Grupa
reżyseria: Daniel Jacewicz
obsada: Aleksandra Ślusarczyk, Aleksandra Stanio, Adrianna Bar, Julia Kwietniak, Adam Rosiński, Piotr Śnieguła, Jakub Hankus
premiera: 27.03.2015 r

Fakeryzm

O co chodzi? Dlaczego się rozczarowujemy, gdy idealizujemy sobie świat i nagle sprawy zupełnie inaczej wyglądają? Czego uczymy się o samych sobie? Dlaczego łatwo nas ocenić, nie wiedząc nawet kim jesteśmy?

Młodość wkracza w świat dorosłości. Nowe odpowiedzialności konfrontują się z beztroskim życiem. Pojawia się u każdej kolejnej generacji walka z dawno stworzoną machiną życia społecznego. Jest siła, żeby się buntować. Na początku przeciw wszystkiemu – dla zasady. Później wybiórczo, by w końcu poddać się ogólnie powszechnemu nurtowi. Niektórzy nigdy nie są w stanie zaakceptować głównego nurtu. Uciekamy wówczas od spraw codziennych, od innych ludzi lub uciekamy z naszego kraju. I tak bez końca. Wieczna ucieczka. Dochodzimy do wniosku, że ten nasz mały lokalny świat jest największą wartością, która nas ukształtowała. Należy znaleźć jedynie środek na kundlizm, nawet jeśli go trzeba szukać przez całe życie.

Teatr Brama Goleniów ze swoją działalnością artystyczną jest obecny w Polsce od 1996 roku, początkowo w strukturach Goleniowskiego Domu Kultury, tworząc dziś znany w Polsce, niezależny teatr alternatywny. Założycielem Bramy jest Daniel Jacewicz. Brama skupia dużą liczbę niespokojnych i twórczych młodych ludzi, którzy swoją odmiennością nie mogą wpisać się do końca w ramy archetypów małego miasteczka. W działaniach Teatru brały udział setki osób zaangażowanych w rozwój teatru alternatywnego w kraju, promocji teatru, działań teatralnych i edukacji artystycznej społeczności lokalnej. Promieniowanie działalności Teatru Brama daje się zauważyć regionie poprzez powstanie znaczących ośrodków teatralnych w Maszewie (Teatr Krzyk) i Stepnicy (Teatr w Krzywym Zwierciadle), które realizując działania we współpracy, wywodząc się z jednego źródła, tworzą jedno z najprężniej działających miejsc teatru alternatywnego w Polsce.