TEATR NOWE PRZESTRZENIE i TEATR UMOWNY – Przebudzenie wiosny

wg Franka Wedekinda
adaptacja, reżyseria: Darek Szymor
scenografia: Natalia Kucia- Szymor
muzyka: Igi i Zespół Ez3kiel
obsada: Marzena Figiel, Aleksandra Kowalczyk, Szymon Grzybek, Łukasz Łęcki
premiera: 04.12.2015

przebudzenie

Teatr Nowe Przestrzenie i Teatr Umowny zrealizował w koprodukcji spektakl wg Przebudzenia wiosny Franka Wedekinda. Przedstawienie zostało zrealizowane w konwencji dramatu dla 4 aktorów-marionetek. Opiera się na koncepcji teatru fizycznego, poetyckiego i onirycznego. Przebudzenie wiosny ukazuje problemy młodego pokolenia, wynikające z ludzkich zmagań z cielesnością. To historia jednostek zniszczonych w imię specyficznie pojętego dobra. Źródło tragedii, której widz staje się współuczestnikiem, stanowi typowy dla wieku dojrzewania brak wiedzy na temat własnej fizyczności. Brak wsparcia ze strony dorosłych, a także nieświadomość konsekwencji pewnych zachowań, prowadzą młodych do eksperymentów. Rodzi się pytanie, co jest dobrem, a co złem, gdzie należy stawiać granice? Spektakl, w bardzo symboliczny i poetycki sposób, prezentuje pragnienia młodych ludzi, funkcjonujących w skostniałej strukturze społecznej. Przejście z wieku młodzieńczego, pełnego rozbudzonych nadziei, fantazji, pragnień, lęków i pytań, w dorosłość – tak jak przezywa to każdy.

Zastosowana w sztuce konwencja aktorów-marionetek, pozwala zachować dystans i podjąć próbę odtworzenia historii pierwszych doznań z perspektywy dziecka, pełnego niepewności, ciekawości i pragnień.

Spektakl wyreżyserował Dariusz Christophe Szymor – francusko-polski aktor i reżyser teatralny, absolwent CNSAD (Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Paryżu). Doświadczenie z teatrem fizycznym zdobył pracując przez ostatnich 6 lat w międzynarodowym zespole Bred In The Bone, realizującym spektakle i prowadzącym warsztaty teatralne w całej Europie (m.in. Instytut Grotowskiego we Wrocławiu, Theatre de Menilmontant w Paryżu). /Darek Szymor/