TEATR PIJANA SYPIALNIA – Osmędeusze

autor: Miron Białoszewski
reżyseria i scenografia: Stanisław Dembski
oprac. muzyczne: Daniel Zieliński , kompozytor motywu Teosi: Andrzej Zarycki
aktorzy: Katarzyna Lasota, Karolina Lichocińska, Sebastian Słomiński, Sławomir Narloch, Jakub Pawlak, Wojciech Gawrych (akordeon)
premiera: Oratorium szyldowe wystawiono po raz pierwszy w 1957 roku. Stało się legendą już za życia autora. Białoszewski zderza w tekście przedwojenne ballady z awangardową poezją i nowoczesnym teatrem. Tworzy współczesne Dziady. A wszystko po to, by opowiedzieć o tajemniczej miłości Teosi i żonglera Sylwestra. 

TEATR-PIJANA-SYPIALNIA

Osmędeusze, to tajemniczy świat handlarzy, artystów cyrkowych i żebraków. To wspomnienie Warszawy bez bilbordów, korków i centrów handlowych. Miejscem, w którym wtedy pulsowało życie były… Powązki. To tam spotykali się ludzie. Żeby poplotkować. Zarobić. Ponarzekać na sąsiadów. Dowiedzieć się co nowego na mieście. Jarmarczność i kicz miesza się ze śmiercią, miłością i przemijaniem…

Niezwykle ważną rolę w życiu ludzi tamtej epoki pełniła muzyka. Ludowa, podwórkowa, przaśna. Osmędeusze to spektakl nią wypełniony. Nie tylko śpiew, ale również dźwięki, które ze swoich rekwizytów wydobywają aktorzy, tworzą wrażenie tętniącego życiem miasta.

Teatr Pijana Sypialnia powstał wiosną 2012 r. w Warszawie. To zespół absolwentów i uczniów Studia Aktorskiego, które działa przy Teatrze. Swoje spektakle prezentują w miejscach, gdzie teatr nie gości na co dzień. Spotkamy ich w kawiarniach, na ulicy, na podwórkach starych kamienic, a nawet w tramwajach. W rankingu krytyków miesięcznika „Teatr” podsumowującym sezon artystyczny 2012/13 Teatr Pijana Sypialnia dwukrotnie został wyróżniony w kategorii off. Teatr był też nagrodzony w społecznościowym plebiscycie „Śledź warszawski”, który wybierał najciekawszą inicjatywę społeczną w Warszawie w 2013r. Ich celem jest tworzenie teatru, któremu towarzyszy atmosfera dyskusji i wzajemnego poznania w relacjach widz – aktor, teatr bliski ludzi.