TEATR PRZEDMIEŚCIE – Ja jestem

tekst i reżyseria: Aneta Adamska
scenografia: Roman Siwulak
muzyka: Maciej Szukała, Jakub Adamski
obsada: Aneta Adamska, Jakub Adamski, Diana Bednarz, Magda Sroka, Paweł Sroka, Maciej Szukała
premiera: 7.09.2014 r. w Rzeszowie

Przedmieście2

Ja jestem to spektakl oparty na wątkach autobiograficznych. Porusza problem powinności i wolności, a także naszej bezradności i siły wobec nieoczekiwanego. Widz zostaje zaproszony do pokoju dziecinnego pełnego bajkowości, ale też samotności, strachu i okrucieństwa. Bierzemy udział w dziwnej i przerażającej maskaradzie, gdzie na plan pierwszy wyłania się dramat kobiety uwięzionej w konwenansie obyczajów i przyzwyczajeń.

To spektakl o tych, którzy decydują się na związek, w którym razem z ukochaną osobą dostają dziecko. Zakochani wierzą, że miłość przezwycięży wszystkie trudności, ale nie znają ceny, jaką przyjdzie im zapłacić za to zwycięstwo. Bo kiedy dajemy z siebie więcej niż chcemy i próbujemy być lepsi niż możemy, frustracja może zmienić nasze życie w piekło.

Ja jestem jest historią intymną, relacją z własnych niedoskonałości, braku empatii, niemożności udźwignięcia odpowiedzialności za kapryśne i roszczeniowe dziecko. To także sztuka o tych, którzy wchodzą w sztywny gorset konwenansów i choć uwiera zbyt mocno, to już nie potrafią lub nie mogą się z niego wyzwolić.

Teatr Przedmieście powstał w 2001 r. z inicjatywy Anety Adamskiej. Teatr ma na swoim koncie głównie autorskie spektakle, m.in. Opowieść, Trzy historie o Ewie, Tango, Niebo, Parady, Obietnica, Święto, Tchnienie. Występował na wielu scenach w kraju i zagranicą (Francja, Włochy, Hiszpania, Niemcy, Słowacja, Ukraina). Współpracuje z Ośrodkiem Teatralnym CREAC w Grenoble, Theater Frankfurt, Accademia Internazionale dell’Attore z Rzymu, Studio Novecento z Mediolanu, Forn de Teatre Pa’tothom z Barcelony i Stowarzyszeniem Processus – Le Retour d’Ulysse z Paryża oraz licznymi instytucjami i teatrami w Polsce.

Autorem scenografii do spektaklu Ja jestem jest Roman Siwulak – malarz, aktor, pedagog; od 1970 r. był członkiem zespołu Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora, biorąc udział we wszystkich realizacjach do roku 1990.