TEATR STREFA OTWARTA – Bez-senność

projekt autorski (koncept i wykonanie): Anna Rakowska i Piotr Misztela
na motywach dramatu  Williama Szekspira Sen nocy letniej
premiera: 01.10.2016 r.

 Bez-senność

„Szekspir nie stworzył swojego dzieła po to, by spełnić swój kulturalny obowiązek, a więc po co? Po to by się bawić. Ba nawet, gdy rzecz jest okrutnie smutna, wasze przejęcie się do łez tragedią sceniczną postaci, także jest zabawą.” /Bogusław Kierc/

Namiętność, intryga, zazdrość, przeznaczenie. Sen nocy letniej to historia o miłości wielu par. Miłości czystej, niemożliwej, dzikiej, pięknej. Miłości ponad wszystko. Zdarzenia mają naturę snów i marzeń. Najsprzeczniejsze żywioły schodzą się tu i ocierają. Widma zjawiają się i nikną, groza rozwiewa się śmiechem, miłość przeistacza w złudzenie.

Dwójka aktorów wciela się w 11 postaci, by ukazać moc teatralnej metamorfozy. Widzowie mają szansę polemiki z aktorami. Mogą wpływać na kształt i rozwój akcji. Interakcje z widownią zainspirowane teatrem szekspirowskim są nieodłączną częścią działalności Teatru Strefa Otwarta.

Teatr Strefa Otwarta to dwuosobowa formacja, utworzona przez Annę Rakowską i Piotra Misztelę, absolwentów PWST we Wrocławiu. Teatr powstał w 2013 r. Młodym twórcom patronuje i otacza opieką artystyczną prof. Mirosław Kocur – reżyser teatralny, historyk i teoretyk teatru.

Teatr skupia się na analizie i rekonstrukcji metod pracy w teatrze elżbietańskim. Zaowocowało to kilkoma realizacjami sztuk Williama Szekspira we współczesnej odsłonie: H(2)O, MacDeath, Wesołe Kumoszki z Windsoru. Najważniejsze założenia Teatru Strefa Otwarta to: korzystanie z surowej i ubogiej przestrzeni teatralnej, badanie i wzmacnianie relacji między aktorem a widzem, idea performatywności i metateatralności, cielesność jako źródło aktu kreatywnego, czerpanie inspiracji z teatru elżbietańskiego, poszukiwanie własnego, symbolicznego języka teatralnego.

Anna Rakowska – aktorka. Współpracuje z Teatrem Szekspirowskim w Gdańsku, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Instytutem Teatralnym w Warszawie, Instytutem Grotowskiego, Centrum Technik Audiowizualnych we Wrocławiu.

Piotr Misztela – aktor. Od 2013 r. występuje regularnie na deskach norweskich teatrów Nordland Teater i Rogoland Teater. Współpracuje  również z Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu, Teatrem im. Norwida w Jeleniej Górze, Teatrem Szekspirowskim w Gdańsku, Opolskim Teatrem Lalki i Aktora, Instytutem Teatralnym w Warszawie.