TEATR SZWALNIA – Novecento

adaptacja i wykonanie: Mateusz Olszewski
reżyseria: Marcin Brzozowski
Premiera: 16.04.2011 r. 

„Novecento nigdy nie zszedł ze statku, na tym statku się modlił i tu został. Przez dwadzieścia siedem lat nie postawił nogi na lądzie… Mówili też, że gra jakąś nieistniejącą muzykę.”

Novecento to wspaniała opowieść włoskiego pisarza Alessandro Baricco o genialnym pianiście – samouku, przywoływana przez najbliższego przyjaciela – muzyka z okrętowego zespołu. W przestrzeni ograniczonej burtami statku znajdzie się miejsce dla pasji, muzyki, przyjaźni i marzeń. Odsłania się świat bohatera niezwykłego, którego talent muzyczny jest prawie magiczny. Co się jednak dzieje, gdy życie stawia przed nim swoje twarde wymagania? Czy podejmie on próbę zanurzenia się czy dalej będzie pływał po powierzchni, zarówno oceanu, jak i życia? A wszystko to w klimacie jazzu lat dwudziestych XX wieku i transatlantyku pływającego między Ameryką i Europą.

Mateusz Olszewski – absolwent wydziału aktorskiego PWSFTviT w Łodzi, gry na saksofonie uczył się w państwowych szkołach muzycznych I i II stopnia. Zagrał rolę muzyka w Hotelu Savoy w reż. Michała Zadary. Obecnie gra w kilku łódzkich teatrach Teatrze Powszechnym, Teatrze Nowym, Teatrze Logos i Teatrze Szwalnia. Monodram Novecento został stworzony na IV roku studiów, później przeniesiony do Teatru Szwalnia w Łodzi, nagrodzony na 41.Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu.

Marcin Brzozowski – absolwent, a obecnie wykładowca Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi, wraz z żoną Ewą Łukasiewicz, stworzyli i prowadzą Teatr Szwalnia – Centrum Kultury Niezależnej. Wielokrotnie nagradzany m.in. za autorskie monodramy (m.in. nagroda im. Zbyszka Cybulskiego, I nagroda OFTJA 2002).