TEATR WIEM KIEDY NIE MOGĘ – Uwagi przeróżne i nie tylko, zresztą

Teksty własne zespołu – opieka artystyczna: Katarzyna Klebba, Paweł Paluch, Małgorzata Walas – Antoniello
reżyseria: Małgorzata Walas – Antoniello
muzyka: Patryk Grymuza
aktorzy: Agnieszka Nowak, Halszka Różalska, Agata Krzywosz, Magda Menclewicz, Elżbieta Wala, Patryk Grymuza, Wojciech Romanowski, Antoni Sokolnicki
Premiera: kwiecień 2013 r. w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu 

„Każdy z nas mieszka na oddzielnej wyspie, tylko że wyspy te położone są zbyt blisko siebie, byśmy mogli żyć w nich samotnie i beztrosko” /Reiner Maria Rilke/

Uwagi przeróżne i nie tylko, zresztą – Samotna i nie samotna wędrówka, ludzi którym brakuje oddechu, ludzi zabieganych w głowie i w ciele. Ściany ich szaf bywają przezroczyste, mają uszy, cienie i półcienie. Czasami z nich wychodzą, by porozmawiać z rzeczami najmniejszymi i największymi. Po prostu idą.

Teatr Wiem Kiedy Nie Mogę powstał w 2001 r. i skupia swoją działalność wokół Centrum Profilaktyki Społecznej Sedno w Poznaniu. Do tej pory zrealizował spektakle: Coś chciałem powiedzieć (2002), Błyski, rozbłyski na lewą stronę (2003), Mimo wszystko (2004), Pasażer (2005), Uwolnij pajaca (2006), Historia jednodniowa (2008), Kropka nad i (2011). W pracy koncentruje się na odkrywaniu własnych możliwości poprzez rozwój ciała, głosu oraz improwizację. Główny nacisk kładzie na pracę z wyobraźnią, poznawanie pozawerbalnych form komunikacji, poznawanie różnych rodzajów ekspresji, naukę wyrażania uczuć. Oparte na improwizacji sceny, etiudy teatralne, teksty i muzyka opracowana podczas prób, tworzą spektakl. Swoje spektakle zespół prezentował m.in. w Teatrze Ósmego Dnia i na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Malta w Poznaniu.

Przedstawienie powstało przy pomocy Centrum Profilaktyki Społecznej Sedno, Stowarzyszenia MY oraz Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Małgorzata Walas – Antoniello – aktorka w legendarnych spektaklach Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu w reż. Lecha Raczaka: Jednym tchem (1972), Przecena dla wszystkich (1977), Ach, jakże godnie żyliśmy (1979), Więcej niż jedno życie (1981). Aktorka Teatru Polskiego w Poznaniu, Teatru Cinema w Michałowicach, Centrum Kultury Teatr Grudziądz. Od 2001 r. prowadzi Teatr Wiem Kiedy Nie Mogę. Stworzyła wiele przedstawień i realizacji teatralnych w kraju i za granicą, opartych m.in. na metodzie improwizacji. Pracuje z dorosłymi, dziećmi i młodzieżą, prowadząc zajęcia o charakterze arteterapeutycznym i artystycznym.