WĄSIKOWSKA // GANJALYAN – press to reset the world: czyli rzeczy, których zazwyczaj nie robię w czwartki

autorki: Agnieszka Wąsikowska, Helena Ganjalyan
reżyseria: Agnieszka Wąsikowska
scenografia: Łukasz Pisarek
muzyka: Jan Pałys
wykonanie: Helena Ganjalyan 

WASIKOWSKA-GANJALYAN

Spektakl wykorzystuje różne formy sceniczne: elementy teatru dokumentu, tańca, a także improwizacji. Jest zbudowany z historii zebranych od różnych ludzi; to one stanowią warstwę wizualną i tekstową. Autorka przeprowadziła kilkanaście wywiadów z (nie)zwyczajnymi osobami. Całość została wsparta fragmentami z dramatów Rodrigo Garcii, Iwana Wyrypajewa.

Spektakl jest swego rodzaju spowiedzią, a także katharsis bohaterów, opowiadających o ważnych i kluczowych momentach ze swojego życia. Nikt nie dokonuje tutaj oceny ich postępowania, jest to jednak próba uzmysłowienia widzom, że każda nasza historia jest tak samo ważna i godna zauważenia, jak te książkowe.

Enigmatyczny charakter spektaklu sprawia, że sami zaczynamy myśleć o kluczowych wydarzeniach naszego życia. Monodram próbuje uchwycić to, co nie jest widoczne gołym okiem, lecz kłębi się w każdym z bohaterów, w ich uczuciach i emocjach. To właśnie one są kluczem do całej tej opowieści. Spektakl ukazuje i podkreśla ważność naszego życia, a także chwil ulotnych wartych zapamiętania i utrwalenia. Momenty, które sprawiają, że robimy krok do przodu lub do tyłu, to sytuacje, które próbują uchwycić i poczuć autorki spektaklu. W konsekwencji powstaje spektakl, obok którego trudno przejść obojętnie.

Agnieszka Wąsikowska – teatrolożka, kulturoznawczyni, reżyserka, aktorka, związana m.in. z Teatrem Dramatycznym w Warszawie.

Helena Ganjalyan – aktorka, tancerka, choreografka, absolwentka PWST w Krakowie, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu.