WIOLETA KOMAR – DIVA

autorka: Magdalena Gauer
reżyseria: Stanisław Miedziewski
projekt kostiumu: Magdalena Franczak
wykonanie: Wioleta Komar
prapremiera: 27.03.2010r., Słupsk
premiera światowa: 6.11.2011r., Nowy Jork 

WIOLETA-KOMAR

Nora Sedler, „primadonna assoluta” światowych scen operowych. Jesienią 1941 roku zostaje deportowana do Litzmannstadt Getto (Łódź). Przybywa w transporcie wraz z dużą grupą żydowskich artystów z Europy Zachodniej.

Uniknęła zagłady.

„ Za jaką cenę? – pytacie żyjący dzisiaj.
Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w jej opowieści: Śpiewam dla gestapowców. Wybrali właśnie mnie. Wielokrotnie wybierali mnie znowu, znowu i znowu… Ja ulubienica Toscaniniego śpiewam najpiękniejsze arie… nago na krześle… Miałam szczęście w getcie!”

Wiele lat po wojnie jest dojrzałą kobietą, wybitną śpiewaczką.

W garderobie Metropolitan Opera w Nowym Jorku, po przedstawieniu Cyrulika Sewilskiego Rossiniego, Nora otrzymuje bilecik anonsujący spotkanie z młodym kompozytorem, wielbicielem jej talentu. Mężczyzna podpisał się tym samym nazwiskiem, jakie nosiła polska rodzina, która uratowała dziecko Nory, urodzone w getcie w Łodzi. Nora nigdy nie widziała syna. Stajemy się świadkami przeżyć, które zgotował jej los.

Stanisław Miedziewski – reżyser teatralny, PWSTiF w Łodzi. Pracował m.in. w Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu. Od 1976 r. aktywował w Słupsku Teatr Rondo. Odbył staż w Berliner Ensamble. Prowadził warsztaty teatralne w Art. Centre w Cambridge, we Francji, Rosji i Danii.

Wioleta Komar – aktorka Teatru Rondo w Słupsku, wielokrotnie nagradzana w kraju i za granicą wykonawczyni monodramów: „Biały na białym” wg Jose Saramago, „Grzech” wg Mauriac Francois, Przyj dziewczyno, przyj wg Tadeusza Różewicza, Psychosis wg Sarah Kane.