Stowarzyszenie Artystyczno Edukacyjne Pracownia Teatralna

JURY

Piotr Ratajczak /przewodniczący Jury/

festiwal-often-02Absolwent Wydziału Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Konsultant Programowy Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, Dyrektor Artystyczny i pomysłodawca Festiwalu Debiutów Reżyserskich „M-Teatr „ w Koszalinie, były dyrektor artystyczny Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz wieloletni członek komisji artystycznej Festiwalu Kontrapunkt w Szczecinie.

Reżyserował na kilkunastu scenach polskiego teatru min. w Poznaniu, Krakowie, Warszawie, Szczecinie, Olsztynie, Wałbrzychu, Katowicach, Sosnowcu, Opolu. W swoich realizacjach skupia się na gorących tematach społeczno-politycznych („Biała siła, czarna pamięć” „Bez znieczulenia” „On wrócił”) lub dotyczących kontrowersji najnowszej historii („Piszczyk”) często inspirowanych scenariuszami filmowymi ( min. „Wodzirej” , „Bohater roku”, „Dziewczyny do wzięcia”) we współpracy z cenionymi polskimi dramaturgami. Sięga też po klasykę we współczesnej estetyce (Ryszard III, Kartoteka, Szewcy).

Spektakle Ratajczaka wielokrotnie były prezentowane i nagradzane na najważniejszych polskich festiwalach min: Boska Komedia w Krakowie , Raport w Gdyni, Warszawskie Spotkania Teatralne, Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu, Interpretacje w Katowicach, Kontrapunkt w Szczecinie, Open’er Festival w Gdyni, Metafory rzeczywistości w Poznaniu, Festiwal Prapremier w Bydgoszczy itd.

 

Marika Wojciechowska /Jury/

festiwal-often-01W 2005 r. ukończyła z wyróżnieniem pedagogiczne studia magisterskie – specjalizacja Malarstwo – w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2009 r. studia podyplomowe w Katedrze Scenografii na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Zajmuje się scenografią oraz projektowaniem – kostiumów, lalek, plakatów teatralnych. Jest autorką kilkudziesięciu scenografii w teatrach lalkowych i dramatycznych w Polsce ( m.in. Opolski TLiA, Teatr Pinokio w Łodzi, TLiA w Wałbrzychu, Teatr Lalek w Olsztynie, Teatr Guliwer i Baj w Warszawie, Teatr Andersena w Lublinie, Białostocki Teatr Lalek, Teatr Groteska w Krakowie; Teatr Dramatyczny w Sosnowcu, Teatr Powszechny w Łodzi, Teatr Rozrywki w Chorzowie, Teatr Stary w Krakowie, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Dramatyczny w Białymstoku, Opera na Zamku w Szczecinie) oraz za granicą (Babkowe Divadlo v Kosicach/Słowacja, Teatrul Luceafarul, Iasi/Rumunia ). Autorka ponad 40 ekspozycji zbiorowych z dziedziny malarstwa i scenografii prezentowanych w kraju i za granicą.

 

Robert Zawadzki /Jury/

festiwal-often-03Ur. w 1980 r. w Ostrowie Wielkopolskim. Aktor, reżyser, menedżer kultury. Absolwent wrocławskiego Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie oraz Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Zarządzanie dla Twórców Artystów i Animatorów Kultury.

Występował w wielu teatrach instytucjonalnych w całym kraju, m.in. w Teatrze Studio oraz Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Polskim w Bielsku Białej, Teatrze Miejskim w Gliwicach, Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie, Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy oraz offowych: Teatr Biuro Podróży w Poznaniu, Orbius Tertius – Trzeci Teatr w Poznaniu, Scena In Vitro w Lublinie. Od 2012 r. związany z irlandzkim Teatrem Narodowym – Abbey Theatre w Dublinie. Współpracował również z Traverse Theatre w Edynburgu, Soho Theatre w Londynie, Lyric Theatre w Belfaście a także z Public Theatre oraz Irish Repertory Theatre w Nowym Jorku. Jako reżyser związany m.in. z Teatrem J. Kochanowskiego w Opolu oraz Teatrem Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu i Festiwalem Konfrontacje Teatralne w Lublinie.

Laureat nagrody „Fringe First” na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu (2013). Doktorant w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.