Stowarzyszenie Artystyczno Edukacyjne Pracownia Teatralna

JURY

   Artur Pałyga   /przewodniczący jury/

Urodzony w 1971 r. Pracuje jako dramaturg w Teatrze Śląskim w Katowicach. Mieszka w Bielsku-Białej. Jest autorem ponad 40 sztuk wystawianych w Polsce i na świecie.

W 1989 r. został dziennikarzem. Dorabiał, jako pomocnik zbrojarza, sprzątacz wagonów oraz instruktor gry na gitarze. Przez kilka lat był aktorem w grupie teatralnej Heliotrop. Pisał, redagował i rozrzucał w mieście zin kulturalny „Lunapark”. Zdobywając nagrody za reportaże, wyuczył się zawodu nauczyciela muzyki, a następnie skończył polonistykę na UJ i nie skończył studiów doktoranckich, ponieważ intensywnie zajął się pisaniem dla teatru.

W 2005 r. napisał musical dla klubu osiedlowego pt. „Guma balonowa”. Następnie wygrał konkurs na sztukę o Bielsku-Białej, którą w 2006 r. zadebiutował na teatralnej scenie w bielskim Teatrze Polskim. Jego sztuki dwukrotnie zdobyły grand prix festiwalu Raport w Gdyni („Żyd” w reż. Roberta Talarczyka w 2008, „Wszystkie rodzaje śmierci” w reż. Pawła Passiniego w 2009). „Ostatni taki ojciec” w reż. Łukasza Witt-Michałowskiego oraz „Nieskończona historia” w reż. Piotra Cieplaka zwyciężyły w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2009 r. i 2012 r.).  Jego teksty reżyserowali też: Piotr Ratajczak, Joanna Lewicka, Witold Mazurkiewicz, Paweł Łysak, Jan Klata, Grażyna Kania, Wojciech Faruga, Agata Kucińska, Tomasz Wygoda, Aneta Groszyńska, Małgorzata Warsicka, Marcin Liber.  W 2013 zdobył Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną za sztukę pt. „w środku słońca gromadzi się popiół”.

W 2017 r. zadebiutował jako reżyser spektaklem pt. „Dada z łasiczką”, w wykonaniu studentów i absolwentów Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego.

W 2018 r. wyszła antologia jego dramatów pt. „Powrót bogów”. Jego sztuki tłumaczono na niemiecki, angielski, bułgarski, czeski, francuski, rumuński, ukraiński, rosyjski, węgierski, włoski, kataloński, turecki.

(fot. Anita Szymańska)

 

   Agnieszka Przepiórska

Aktorka teatralna, serialowa i filmowa. Absolwentka Wydziału Aktorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Sztuki Teatralnej i Filmowej w Petersburgu.

W latach 2005-2008 była aktorką Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, gdzie zagrała m.in. w: „Trzech siostrach” A. Czechowa w reż. P. Kruszczyńskiego, „Burzy” W. Szekspira w reż. A. Tworusa, „Balkonie” J. Geneta w reż. A. Tyszkiewicza, „Był sobie Polak, Polak, Polak i Diabeł” P. Demirskiego w reż. M. Strzępki. Potem grała w teatrach w całej Polsce m.in. w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze, Teatrze Współczesnym w Szczecinie, Bałtyckim Teatrze Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, w Teatrze IMKA, Teatrze Konsekwentnym, w Teatrze Powszechnym, w Teatrze WARSawy w Warszawie. Grała potrójną rolę (Dzika Agnes, HGW, Samotna Matka) w cyklu kabaretowym Pożar w Burdelu.

Występowała w serialach tv takich jak: „Artyści” (reż. M. Strzępka), „Glina” (reż. W. Pasikowski), „Fala Zbrodni”, „Ojciec Mateusz”, „Druga Szansa”.
Zdobyła wiele teatralnych nagród, m.in. za spektakl „I będą święta” (w 2012 r. – 41. OFTJA we Wrocławiu oraz na XII Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej “Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu,  a także  rok później na XXVIII Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora) oraz za spektakl „Tato nie wraca” (w 2013 r. na IV Festiwalu Monodramu “Monoblok” – Grand Prix oraz Nagroda Miasta Gdańska przyznana przez Pawła Szkotaka, w 2014 r. na XV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niezależnych oraz na 20. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej).

Założycielka niezależnego Teatru Furiosa w 2019 r.

 

   Agata Biziuk

Reżyserka i dramatopisarka pochodząca z Białegostoku. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie na kierunku reżyserii oraz Historii Sztuki w perspektywie społecznej i politycznej (Collegium Civitas w Warszawie rok 2014). Jest absolwentką reżyserii filmowej Wajda School&Studio w programie Studio Prób pod opieką Wojciecha Marczewskiego.
Do tej pory stworzyła wiele docenianych i nagradzanych w całej Polsce spektakli, m.in. „Horror Vacui” (Teatr Nowy w Łodzi), „Prometeusz” (Walny Teatr koprodukcja z Teatrem Muzycznym w Gliwicach), „Medium Rzeczy Pospolitych” (Teatr Krypta Szczecin), „Dr@cula. Vagina dentata” oraz “Konstelacje” (Teatr Polski w Poznaniu), ”Wariat i Zakonnica” (Teatr Rozrywki w Chorzowie), “Pudełka” (Teatr Nowy W Poznaniu), „Shakespear” ( Teatr Dramatyczny w Białymstoku), “Opowieści o zwyczajnym Szaleństwie” oraz “Dom Widzących ducha” (Teatr im. St.I. Witkiewicza Zakopane), “Kalina” (Teatr Nowy w Poznaniu).”Babcia mówi pa pa” (Teatr Rampa Warszawa) „Skłodowska Radium Girl” (Teatr Warsawy w Warszawie).
Realizuje zwykle przedstawienia oparte na własnych tekstach lub dokonuje daleko posuniętych adaptacji. Jej spektakle były wielokrotnie nagradzane m.in. Świadectwem Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego przyznawanym przez Polski Ośrodek ASSITEJ. Finalistka konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej 2013 r.