ZESPÓŁ NIEZALEŻNYCH TWÓRCÓW – Smutki tropików

na podstawie dramatu Mateusza Pakuły
reżyseria: Katarzyna Kostrzewa
choreografia: Mikołaj Karczewski
obsada: Kamil Bończyk, Wojciech Chowaniec, Olga Korcz, Katarzyna Kostrzewa, Adrian Koszewski, Angelika Tomasiak
premiera: 24.11.2014 r. w Bytomiu

Smutki Tropików

Spektakl jest niezależną produkcją absolwentów i studentów Wydziału Teatru Tańca PWST w Krakowie. „Żonglowanie” różnymi formami scenicznego wyrazu, takimi jak tekst, ruch, taniec, śpiew, tworzą ciekawy i unikatowy kolaż prezentujący cały wachlarz umiejętności młodych twórców współczesnego polskiego teatru.

Smutki tropików opowiadają o losach szóstki młodych ludzi – backpackersów – podróżujących po całym świecie z plecakiem. Na płaszczyźnie tekstu jest to konstrukcja złożona z sześciu części – opowiadań, osadzonych w różnych realiach kulturowych i społecznych, które poprzedzielane są powtarzalnymi, rozwijającymi się w miarę upływu czasu, wstawkami – pod hasłem „Mądre myśli o Europie”. W poszczególnych częściach, każdy z bohaterów odgrywa wymarzoną rolę, a pozostali podejmują próbę realnego rozegrania i przedstawienia wymarzonego miejsca czy historii. Czy jednak nasi bohaterowie rzeczywiście kiedykolwiek byli w przedstawianych przez siebie miejscach i spotkali pozostałych powołanych na prędce do życia ludzi? Czy są tylko wyimaginowani? Czy może to tylko forma gry? Wszystkie „małe” światy w konsekwencji ulegają destrukcji. Całość zdaje się mieć charakter wielkiego eksperymentu, gdzie w futurystycznym świecie odgrywane jest człowieczeństwo. Czy nasi backpackerzy zdadzą egzamin?

Katarzyna Kostrzewa – absolwentka PWST w Krakowie na Wydz. Teatru Tańca; aktywnie działa na scenach teatralnych w całej Polsce, m.in. w Teatrze Śląskim w Katowicach, Teatrze Polskim w Bielsku Białej, Capitolu w Warszawie, Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu

Mikołaj Karczewski – ukończył PWST w Krakowie na Wydz. Teatru Tańca; tancerz w duńskim zespole Granhoj Dans Company; w Polsce współpracuje z teatrami: Polskim w Bielsku Białej, Łaźnia Nowa w Krakowie, Teatrem Rozrywki w Chorzowie; od 2013 wykładowca tańca współczesnego na Wydz. Teatru Tańca w Bytomiu.